Za značkou Souma Leather stojí bratrské duo Marek a Martin Součkovi.


Vytváříme kvalitní výrobků z kůže od designu až po výrobu. U designu je pro nás důležité, aby byl jednoduchý, a přitom plně funkční. Všechny produkty vyrábíme ve své dílně v Brně, za použití těch nejkvalitnějších třísločiněných hovězích kůží.


2015 - Začátek - Stillwater, Oklahoma

Z kůže jsem začal vyrábět v roce 2015, když jsem ještě žil v Americe. Nemohl jsem najít žádnou koženou tašku na své jízdní kolo, a tak jsem se rozhodl ji vyrobit. Problém byl ale v tom, že jsem o řemeslu nic nevěděl. Nicméně po desítkách, no možná i stovkách, hodin strávených u tutoriálů na Youtube jsem měl jasno. Potřebuji sehnat kvalitního dodavatele kůží, šicí stroj, pár nástrojů a můžu jít na to.

Koupil jsem v bazaru za 20$ domácí šicí stroj, který jsem nakonec úplně zničil při prvních pokusech ušít první tašku. Tak jsem se rozhodl, že udělám crowd-fundingovou kampaň na Kickstarteru, abych na pořádnou mašinu vydělal. Povedlo se a já se pustil do výroby. Zabral jsem celý pokoj v našem bytě a tašky pro všechny přispěvatele včas vyrobil. Sotva se ale začal prodej rozjíždět, musel jsem se odstěhovat zpátky do Brna. 

2016 - Zpátky doma, v Brně

V Brně jsem musel začít se vším úplně od začátku. A tím myslím úplně, protože třeba i názvosloví, které je pro řemeslo důležité, jsem měl naučené v angličtině, což byl větší problém, než se může na první pohled zdát.

Každopádně jsem na bazaru sehnal starý průmyslový šicí stroj a první dílnu udělal v obyváku rodinného domku v Brně Líšni, kde má můj táta truhlářskou dílnu. Na obrázku můžete vidět v podstatě veškerou moji výbavu (cca podzim 2016).

Vzhledem k tomu, že už jsem nebyl výrobce z USA, prodeje, které jsem předtím měl, se prakticky zastavily. Tou dobou jsem ještě hrál profesionálně basketbal, takže ani času mnoho nebylo. Ale válčil jsem, jak se dalo. Hodně mi pomohly různé menší zakázky od přátel a známých.

2017 - Stěhování do vlastního

Během půl roku stráveného v obýváku v Líšní jsem si uvědomil, že abych mohl posunout svoji práci na vyšší úroveň a vyrábět opravdu kvalitní výrobky, budu se muset poohlédnout po jiných prostorách. Naštěstí tou dobou se chystal můj kamarád z basketbalu opravovat prostor pro svůj cyklo obchod. A vzhledem k tomu, že hlavně ze začátku jsem se zaměřoval hlavně na výrobu cyklo příslušenství, byla to jasná volba.

Po zhruba půl roce renovací jsme se začátkem léta 2017 začali stěhovat do našich nových prostor kousíček od parku Lužánky v Brně na ulici Staňkova 22 a já se naplno začal věnovat hlavně výrobě příslušenství na skládací kola Brompton. Postupem času jsem rozšířil nabídku a stále pracuji na nových designech a projektech.


Jde se na to!

Během roku a půl se mi podařilo z vydělaných peněz dílnu kompletně vybavit nábytkem a stroji, které jsou pro precizní a efektivní kožedělnou výrobu potřebné. 

Teď už mám skutečně vše, co potřebuji na výrobu a můžu se plně soustředit jen na to, abych pro vás mohl vyrábět kožené produkty v té nejlepší kvalitě. 

2019 - Rodinná firma.

S přibívající prací bylo jasné, že v jednom se to už nedá dále zvládat. Proto od jara 2019 se ke mě přidal i můj mladší brácha Martin, který mi už dříve čas od času vypomáhal u větších zakázek. 

2021 - Rozrůstáme se

Zakázek a spokojených zákazníků je naštěstí stále víc a víc, takže se stěhujeme do větších prostor a zkoušíme nové spolupracovníky. Mladší brácha (Martin) se rozhodl, že pujde svojí cestou takže se pracovně rozcházíme, naštěstí v dobrém.

2022 - Další stěhování a vylepšení

V naší nové krásné a větší dílně jsme bohužel vydrželi pouze rok. Budova ve které jsme vyráběli byla energeticky tak nehospodarná, že se majitel rozhodl ji vystěhovat než aby ji musel vytápět. Každopádně jsme se museli stěhovat jen o pár metrů dál do ještě větší a hezčí dílny kde snad konečně budeme mít klid a práci. 

Zároveň jsme přidali pár nových produktů, výrazně vylepšili jejich balení a ještě více zapracovali na provedení detailů u všech našich výrobků.